Statybą leidžiančio dokumento išdavimo laiko sutrumpinimas nuo lapkričio 1 d.
Lietuvoje kasmet išduodama apie 13 tūkstančių statybą leidžiančių dokumentų. Aplinkos ministerijos atlikta analizė rodo, kad procesas, kai nuo projektinių pasiūlymų patvirtinimo iki statybą leidžiančio dokumento gavimo Vilniuje užtrunka vidutiniškai 185 dienas, yra panašus ir kituose miestuose. Pavyzdžiui, Kaune tai užtrunka 162 dienas, Klaipėdoje – 187, Šiauliuose – 179, Panevėžyje – 191, Marijampolėje – 197, Alytuje – 157 dienas.
Norint pateikti prašymą dėl statybą leidžiančio dokumento, pirmiausia reikia atlikti daugybę laiko reikalaujančių veiksmų: patvirtinti projektinių pasiūlymų rengimo užduotį, gauti prisijungimo sąlygas, parengti projektinius pasiūlymus, atlikti jų aptarimą su visuomene, gauti patvirtinimą bei specialiuosius reikalavimus, parengti techninį projektą. Tai gali užtrukti iki pusmečio, ir tik tada galima pateikti prašymą dėl statybą leidžiančio dokumento išdavimo.
Nuo lapkričio 1 d., įsigaliojus Statybos įstatymo pataisoms, bus sutrumpinti statybą leidžiančių dokumentų išdavimo terminai, ypač didžiuosiuose miestuose, kur vyksta daug statybų. Pakeitimai numato, kad vietoje trijų etapų – projektinių pasiūlymų, techninio darbo projekto ir statybą leidžiančio dokumento – lieka tik du etapai. Statybą leidžiantis dokumentas bus išduodamas po projektinių pasiūlymų stadijos, taip išvengiant besidubliuojančių tikrinimų savivaldybėse ir kitose institucijose.
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas teigia, kad per metus 20–30 tūkst. sumažės administracinių sprendimų priėmimo procesų. Tai padės sutaupyti tiek privačių statytojų, tiek valstybės lėšas, sumažins valstybės įsitraukimą ir padidins ekspertų atsakomybę.
Pagal naująją tvarką savivaldybėse nebereikės tvirtinti projektinių pasiūlymų rengimo užduoties ir pačių projektinių pasiūlymų. Be to, pasikeitus reikalavimams, mažės ir statybą leidžiančių dokumentų skaičius, nes kai kuriais atvejais jų išdavimas taps nebūtinas.
Aplinkos ministerijos duomenimis, Vilniaus miesto savivaldybė per pusantrų metų gavo apie 12,7 tūkst. su statybomis susijusių prašymų. Vidutiniškai vieno prašymo nagrinėjimas užtruko 88 dienas, o pirmą kartą buvo patenkinta tik 7 % prašymų. Panaši situacija yra ir Kaune, kur per tą patį laikotarpį gauta 5,17 tūkst. prašymų, o pirmą kartą patenkinta tik 16 % prašymų.
Savivaldybių teigimu, daug prašymų atmetama dėl projektuotojų klaidų, kurios ne visada ištaisomos iš pirmo karto. Naujoji tvarka paprastins prašymų pateikimo procesą, nes nebereikės atlikti kai kurių dabar reikalaujamų procedūrų iki prašymo pateikimo, o projektinių pasiūlymų apimtis bus mažesnė, kas paspartins jų nagrinėjimą.