Kas yra retrospektyvinis turto vertinimas?
Retrospektyvinis turto ar verslo vertinimas – tai procesas, kurio metu turto rinkos vertė nustatoma konkrečiai praeities datai.
Pavyzdys: Jei paveldėjote turtą 2012 metais ir nusprendėte jį parduoti 2019 metais, galite užsakyti retrospektyvinį vertinimą, kad sužinotumėte, kokia buvo turto vertė 2012 metais, kai jį paveldėjote.
Kada atliekamas retrospektyvinis vertinimas?
Toks vertinimas dažniausiai užsakomas šiais atvejais:
- Kai dokumentai turi būti pateikti teismui.
- Kai siekiama sumažinti mokestinę naštą.
Nekilnojamojo turto pardavimo pajamos yra apmokestinamos, jei turtas parduodamas neišlaikius jo 10 metų. Tokiose situacijose retrospektyvinis vertinimas padeda nustatyti turto vertę paveldėjimo, dovanojimo ar įsigijimo momentu.
Kada rekomenduojama atlikti retrospektyvinį vertinimą?
Retrospektyvinis vertinimas ypač naudingas tiems, kurie paveldėjo ar dovanojo būstą ar kitą nekilnojamąjį turtą ir jį pardavė neišlaikę 10 metų.
Dažnai notarai, nesant individualaus turto vertinimo, naudoja VĮ „Registrų centras“ pateiktą vidutinę rinkos vertę, kuri gali neatitikti realios rinkos situacijos tuo metu. Jei turto vertė buvo įvertinta netiksliai, parduodant turtą teks mokėti mokesčius nuo skirtumo tarp pardavimo kainos ir turto įsigijimo vertės. Tokiu atveju retrospektyvinis vertinimas padeda nustatyti tikslią praeities vertę, kuri gali sumažinti mokestinę prievolę.
Be to, tam tikros su turto pardavimu susijusios išlaidos, pavyzdžiui, notaro paslaugos, taip pat gali būti atimamos iš apmokestinamojo skirtumo.